| J.A.K. bladet
Folkesparekassens UngdomsRåd
(F.U.R.) Det første i Danmark F.U.R.s formål er at rådgive og støtte
Folkesparekassens bestyrelse, herunder at være initiativtagere til nye
projekter. Ungdomsrådet skal være et åbent forum for unge med interesse
for Folkesparekassen og være med til at skabe øget ungdomsaktivitet. Desuden blev det på mødet klart, at de 7 medlemmer alle var over 25 og de fleste sidst i tyverne. Det var derfor nødvendigt at få en yngre målgruppe gjort interesseret. Vi sad også med et håb om, at der var mange flere, som syntes, at dette var en god ide, men vi måtte finde på en anden måde at få dem i tale. I løbet af en række møder fik vi stablet et arrangement på benene. Vi inviterede alle kunder mellem 16 og 30 år plus en ven eller veninde til en hyggelig eftermiddag, med information om F.U.R, pølser og sodavand og en tur i biografen.
Da alle tilmeldte var ankommet, ca. 50 personer, holdt Niels Bentzen et indlæg, hvor han fortalte de unge, hvad det var, de kunne være med til gennem ungdomsrådet, nemlig at få indflydelse på, hvordan deres pengeinstitut skulle varetage deres interesser nu og i fremtiden. Derudover fortalte Niels, hvilke ønsker vi havde til de unge, som var mødt frem. At de skulle komme med ideer til, hvordan vi kunne få de unge gjort mere interesseret i deres pengeinstitut og den ideologi, den er bygget op omkring. På sigt skulle nogle af dem også gerne engagere sig i F.U.R.s arbejde. Efter dette var der tid til, at man kunne få sig en snak om tingene rundt ved bordene. Man kunne gå en tur rundt i sparekassens lokaler, hvis man som nogle af de fremmødte ikke havde været der før. Da det blev tid, blev hele forsamlingen kørt i bus ind til Bio i Silkeborg, hvor vi så “Kærlighed ved første hik 2”. Da filmen var færdig, takkede F.U.R. for en god eftermiddag.
Der kom som følge af dette mange nye ideer og ønsker frem til behandling. Et væsentligt emne, der blev bragt på bane, var ideologien (J.A.K.), som sparekassen bygger på. Der blev udtrykt ønske om, at man skulle lære de unge, hvad denne ideologi handlede om, på en ny og mere moderne måde, så de unge kunne forstå den, f.eks. ved at drage paralleller til mere nutidige problemstillinger. |