J.A.K. bladet

Artikel fra J.A.K.-bladet nr. 3 - maj 2005

Bestyrelsen for J.A.K.
 



Finn Bentzen
Næstformand i Landsforeningen J.A.K.
Medlem af bestyrelsen i J.A.K. Fonden
Medlem af bestyrelsen i Eggeslevmagle Fælleskasse
Medlem af repræsentantskabet i Andelskassen J.A.K. Slagelse
Medlem af repræsentantskabet i Folkesparekassen
Medlem af J.A.K. bladets redaktionsudvalg
Mit medlemskab og mit store engagement i J.A.K. arbejdet bygger på IDEALET og troen på, at hvis mennesker skal forenes i solidaritet og næstekærlighed, så hjælper det ikke, at der er nogle, der for andres midler - samfundets skabte værdier - udnytter andre.
J.A.K. har nøglerne til fredsskabende aktiviteter. De filosofiske værdier skal krydres med praktisk arbejde i hverdagen.
Jeg vil altid arbejde for udbredelsen af netop disse værdisæt og henviser gerne interesserede til at læse mine mange artikler i J.A.K. bladet gennem årene, ligesom jeg gerne holder foredrag omkring moral/etik med hensyn til vort pengesystem og andre emner.

Niels Højmark
Jeg lærte J.A.K. at kende allerede i mit hjem, da både min far og mor var engagerede i J.A.K. Det var i begyndelsen af 60’erne. Jeg tror, at jeg har været medlem af Landsforeningen i 40 år. Da J.A.K. Banken eksisterede, brugte jeg den, men da den fusionerede med Bikuben, gled mit økonomiske engagement med J.A.K ud, indtil Folkesparekassen kom i gang, Hvorefter jeg igen flyttede mit økonomiske engagement til J.A.K.
Da J.A.K.s organisation ændredes med afskaffelsen af lokalkredsene og oprettelsen af regionerne, blev jeg valgt ind i region Midt- og Vestjyllands regionsbestyrelse, hvor jeg stadig er medlem. Sidste år blev jeg valgt ind i Landsforeningens bestyrelse.
Jeg vil arbejde meget på at styrke samarbejdet mellem J.A.K. kasserne og Landsforeningen, så al vores samlede energi kan bruges til styrkelse og fremgang for J.A.K.
Jeg ser det som et mål, at alle, der bruger J.A.K. systemet, bliver medlem af Landsforeningen. Jeg mener, at et medlemskab af J.A.K. er et middel til at engagere mange flere brugere i J.A.K.s fremdrift og udbredelse.

Ejgil Jensen
Jeg hedder Ejgil Jensen, er årgang ‘50, født og opvokset i det østjyske. Rykker så til Sjælland (Næstved) i godt 34 år, for så nu at være på Fyn(Vissenbjerg).
Har i godt 30 år arbejdet i forsvaret, de senere år med en løsere tilknytning. Er uddannet automekaniker og pladesmed. Har i en årrække været selvstændig inden for motorcykel- og autobranchen. Her i Vissenbjerg er jeg ved at bygge værksted. Når det er færdigt, vil jeg virke med reparation af primært engelske køretøjer fra før ‘70.
Mit kendskab til J.A.K. begynder for godt et år siden, erindrer dog at have hørt navnet J.A.K. som barn. I Landsforeningen J.A.K. vil jeg virke for synliggørelse af “tidens udbytning” - menneskelig (psykisk/fysisk) - materielt (rovdriften på omgivelserne).

Lis Poulsen
Jeg stiftede bekendtskab med J.A.K., da jeg i 1967 blev ansat som elev i J.A.K. bankens Silkeborg afdeling. Jeg blev hurtigt grebet af J.A.K.s tanker om rentens skadelige virkning i samfundet og deltog meget ofte i J.A.K. møder. En bestyrelsespost i J.A.K. Silkeborg lokalkreds førte til job i Funder Fælleskasse, senere i Folkesparekassen.
Jeg blev valgt til Landsforeningens bestyrelse som sekretær i 1993 og som formand i 2002. Samtidig har jeg været redaktør af J.A.K. bladet og været med til at forme det blad, vi har i dag.
Sammen med den øvrige bestyrelse vil jeg arbejde for at markedsføre J.A.K. på bedst mulig måde og udbygge det gode samarbejde, der er mellem den ideologiske forening og pengeinstitutterne, som arbejder med ideologien i praksis.

Kristen Stagstrup
Min kontakt til J.A.K. går helt tilbage til 60’erne, hvor jeg blev medlem af Landsforeningen på grund af de gode tanker, der ligger bag foreningens arbejde med at skabe en menneskelig og økonomisk frihed. På et tidspunkt efter bank-fusionen mister jeg kontakten, som ved et tilfælde bliver knyttet igen for 10-15 år siden. Sidst i 90’erne mangler Landsforeningen en kasserer, hvilket fik mig til at melde mig på banen, og miraklet skete: jeg blev valgt! Dette arbejde har jeg med glæde varetaget i de senere år, og jeg regner med at fortsætte det, så længe medlemmerne ønsker det.
Jeg har netop rundet de 65 år og har dermed mulighed for at ”komme på finansloven”. Mit daglige virke har jeg i de seneste 35 år haft i revisorbranchen, og jeg regner med at være aktiv endnu i en årrække.
Det skulle glæde mig, om J.A.K.s idegrundlag vil kunne fungere fremover i et fornuftigt samspil mellem det ideologiske og de praktiske funktioner, hvor begge dele tilpasses de ændringer, der sker i samfundet.
 

J.A.K. bladet