J.A.K. bladet

Aldrig Mere Krig

Af Tom Vilmer Paamand

Danmark er i krig. Dette faktum er en radikal ændring af den politik, som landet hidtil har stået for i de sidste hundrede år. Men fortsat kender de allerfleste danskere ikke andet til krig end det, fjernsyn, film og bøger kan fortælle.

Tusinder døde ved terroristangrebet i USA, og alle skriger på hævn. Men konflikter løses ikke med vold. Det fortæller vi vores børn, og det burde vi også selv vide som voksne. Reaktionen lyder automatisk: De har dræbt nogle af vores slags, så nu skal vi dræbe nogle af deres slags. Og blodhævnen ruller, for så kan de fortsætte mod os, vi igen mod dem og videre indtil dommedag.

USA har ofret endeløse milliarder på militært isenkram, og nye milliarder bruges nu på raketskjoldet. Denne paniske jagt på sikkerhed har igen vist sig som en illusion. Alle de amerikanske kanoner og soldater kunne ikke hindre katastrofen, og selv et verdensomspændende raketskjold stopper ikke en kidnappet jumbojet. Mere militær og overvågning kan ikke redde vores demokrati, men vil ødelægge det.

Stop terrorismen med fredelig konfliktløsning, forsoningsarbejde og økonomisk udjævning. Det vil koste milliarder at løse de konflikter, der martrer vores klode - men vi har rigeligt råd til det, hvis våbenmilliarderne bruges til at gøre vores klode fredeligere. Det lyder nok urealistisk og utopisk for de fleste mennesker, men tusinder af døde i New York burde føre til nytænkning.

Ideen om en fredeligere verden ved hjælp af fredeligere metoder er vel ikke mere urealistisk end troen på, at et stærkt militær kunne sikre USA mod angreb. Kun et udbredt pres fra befolkningen kan få politikerne og magthaverne på bedre tanker. Flere og flere slutter op om protester imod våbenproduktion, krigsforherligelse og krig - men vi mangler dig! Krig er en forbrydelse.

Aldrig Mere Krig

Aldrig Mere Krig arbejder for et afmilitariseret og menneskevenligt samfund - et samfund, hvor de penge, der i dag ødsles bort til våben og militær, i stedet bruges til at afhjælpe den kolossale nød i u-landene. Aldrig Mere Krig er en forening af pacifister. Det betyder, at vi vil arbejde for, at krige afskaffes, og at vi vil finde fredelige midler til løsning af konflikter. Vi arbejder på at finde alternativer til oprustning og på at udvikle forsvarsformer, der bygger på ikkevold. Aldrig Mere Krig er ikke knyttet til noget parti eller nogen religiøs forening.

Aldrig Mere Krig blev startet i 1926 og er dansk afdeling af Krigsmodstandernes Internationale Forbund, War Resisters' International (WRI), med hovedkvarter i London. At være pacifist er en livsholdning - derfor er AMK en gammel forening, der ikke kun kører på enkelte mærkesager - det er livet, det drejer sig om, og den "sag" forældes ikke.

Aldrig Mere Krig udgiver tidsskriftet IKKEVOLD med nyt fra fredsbevægelserne i Danmark og andre lande, og diskussioner om hvordan man med ikke-voldelige handlinger kan ændre verdens skæve gang. I Aldrig Mere Krig arbejder vi med vigtige emner så som militarisme, dansk våbenproduktion og ikke-voldeligt forsvar. Aldrig Mere Krigs blad "Ikkevold" udkommer med fire numre om året. Foreningen har været på Internettet siden 1996 med "www.fred.dk" - der nu er paraply for en række danske fredsbevægelser.

Pacifister er aktive

En pacifist er en, der aktivt vil gøre noget for freden. Og derfor ikke en "der bare er passiv og venter på at blive slået på". Pacifisme er at skabe fred mellem grupper i konflikt med hinanden. Pacifisme betyder ikke at dæmpe eller at undgå konflikter, men at få dem løst med ikke-voldelige midler.

Pacifisme er en livsholdning, en tro på at vi kan handle, og at det hjælper. Hvis man vil høste hvede, må man så hvede. Og vil man høste fred og frihed, er det en dårlig ide at så vold, terrorisme og umenneskelighed. Det er en almindelig opfattelse, at det ikke nytter noget at arbejde mod krig. Men én ting er sikkert: Hvis ikke vi gør noget, så bliver krig vejen, snarere end freden.

Ikkevold er aktiv handling mod krig og magtanvendelse - en fredelig måde at optræde på - mennesker imellem og lande imellem. Ikkevold blev brugt af en stor befolkning for første gang, da Indien med Gandhi i spidsen frigjorde sig fra engelsk herredømme. Siden er ikkevold som aktivform blevet anvendt over hele verden. Ikkevold kan bruges i aktioner til fordel for miljøet, vores arbejds- og familieliv. Ikkevold kan bruges til at styrke vores sociale liv på alle områder, hjælpe os med selv at magte vores liv.

I Danmark har tilhængere af ikkevold især samlet sig i Aldrig Mere Krig.

Principprogram

Fred er en menneskeret, og krig er en forbrydelse mod menneskeheden. Derfor er det AMKs formål at arbejde for at fjerne krigens årsager og at modarbejde enhver form for krig eller krigsforberedelse.

Et militært forsvar er ikke noget reelt forsvar: det virker konfliktskabende og vil kunne føre til national selvdestruktion. Vi vil derfor afskaffe enhver form for militært forsvar.

Som alternativ til militæret ønsker vi et ikkevolds-forsvar, som i tilfælde af besættelse bl.a. bygger på civil modstand, som f.eks. lydighedsnægtelse, boykot, strejker - og ikke-samarbejde, byggende på åbenhed og information.

Konflikter og interessemodsætninger mellem stater, nationer og personer skal løses uden anvendelse af vold. Vi vil arbejde for, at internationale uoverensstemmelser løses ved forhandling og eventuel voldgift - altså uden brug af militær magt.

Udenrigspolitisk vil vi støtte alle tiltag til afrustning. Dette kan ske ved mægling, nedrustning, militært udtyndede zoner, egentlige fredszoner, forbud mod forsøg med og fremstilling af enhver form for våben, samt gennem en saglig og alsidig udenrigspolitisk oplysning i medierne.

Vi vil støtte militærnægtere og efter bedste evne hjælpe alle, der er bragt i vanskeligheder for deres fredsviljes skyld. Vi vil arbejde for, at samvittighedsbegrundet militærnægtelse anerkendes som en menneskeret overalt i verden. Vi vil arbejde for at hjælpe desertører, der har brudt deres lands lovgivning på det militære område.

Krig er menneskeskabt og kan ikke ligestilles med en naturkatastrofe. I arbejdet mod krig og militarisme indgår udbredelse af kendskab til

konfliktløsning og ikke-voldstræning. Der bør indføres fredsoplysning i skolerne. Vi vil modarbejde militær propaganda i skoler og i massemedier. Der skal arbejdes for, at alle former for fjendebilleder nedbrydes.

Skal en fredelig verden nås, må der ske forandringer - ikke alene i Danmark, men overalt. Vi vil derfor støtte og samarbejde med de bevægelser overalt i verden, som arbejder for de samme mål.

Vi anser våbenproduktionen med dens enorme forbrug af ressourcer for at være en væsentlig årsag til, at fattigdommen og nøden i den 3. verden og ødelæggelsen af miljøet overalt på jorden er tiltagende.

Vi vil arbejde for et totalt forbud mod produktion, salg og transport af våben og militært udstyr såvel nationalt som internationalt.

Der er brug for pacifistiske synspunkter mere end nogensinde. Vi har brug for at blive flere. Støt freden - "knæk et gevær" med os. Vi har brug for dig. Ved medlemskab af Aldrig Mere Krig kræves frigørelse fra eventuel tilknytning til militæret, herunder beredskabstjenesten. Vil du vide mere om Aldrig Mere Krig, kan du besøge os på Internettet via www.fred.dk. Har du flere spørgsmål, så kontakt en af vore lokale kontaktpersoner eller landskontoret.

Landskontor: Aldrig Mere Krig, Nørremarksvej 4, 6880 Tarm.

Tlf. 9737 3163. Fax 4291 6967.

E-mail: amk@fred.dk.

J.A.K. bladet